Rais Uhuru Kenyatta Aahidi Kutoa Msaada wa Magodoro na Mablanketi kwa waathirika wa tetemeko la ardhi Kagera.


Na: Nassir Bakari

Rais wa Jamhuri ya Kenya, Uhuru Kenyatta jana amezungumza kwa njia ya simu na Rais wa Jamhuri ya Muungano wa Tanzania, Dkt John Pombe Magufuli kumpa pole na kuahidi siku ya Jumanne, Septemba 13 kutoa msaada wa magodoro na mablanketi kwa waathirika kufuatia maafa yaliyosababishwa na tetemeko la ardhi mkoan Kagera.
 
Tetemeko lililotokea mkoani Kagera Septemba 10, limesababisha vifo vya watu 16, kuacha watu 253 wakiwa na majeraha mbalimbali ya mwili na nyumba zaidi ya 1000 zikiwa zimebomolewa.


========
Yesterday, President Uhuru Kenyatta phoned President John Pombe Magufuli to express solidarity and sympathy to the Government and the people of the United Republic of Tanzania following the loss of lives, injuries and destruction of property resulting from the earthquake that affected the region on Saturday.

“I have learnt with deep sorrow and regret the loss of sixteen precious lives, injury to hundreds of our Tanzanian brothers and sisters, as well massive destruction of property and livelihoods following the devastating earthquake in Bukoba District, in North Western Tanzania,” President Kenyatta said.

He added: “On behalf of the Government and the people of Kenya, and on my own behalf, I extend heartfelt condolences and sympathies to Your Excellency, the Government and people of Tanzania, and particularly to the grieving families.”

The Head of State wished those injured quick recovery and prayed to God to comfort the bereaved families.

President Kenyatta said Kenya will send a donation of iron sheets, blankets and mattresses that will be airlifted by the Kenya Defence Forces on Tuesday to assist those affected by the disaster in Tanzania.

Manoah Esipisu, MBS
State House Spokesperson
12th September, 2016

0 comments:

Post a Comment

Mdau, Uwanja huu ni wako, Toa maoni yako yasaidie kujua wewe unafikiri nini kifanyike kuboresha zaidi maisha ya Watanzania. Maoni yako yasilenge kuchochea mtafaruku katika jamii, kisiasa, kidini, kikabila au kijinsia. Mawasiliano yetu:- simu +255 (0) 712 498008, Email: nkoromo@gmail.com.
Bashir Nkoromo
Msimamizi Mkuu, Blog ya Taifa ya CCM.